Blog

Od wielu lat w Polsce pokutuje przekonanie, że najlepszy rower to góral. Rower górski otwierał zwykle listy prezentów komunijnych i należy już do klasyki polskich szos. Czy jednak jest to naprawdę najlepszy wybór z możliwych? Niekoniecznie.

Góral nie jest do miasta i jeśli kupiłeś sobie rower górski i używasz go w mieście, to zastanów się czy nie lepiej będzie wymienić opony na cieńsze. Szeroka opona nie nadaje się do jazdy po mieście z kilku względów. W szerokich oponach z górskim bieżnikiem występują większe opory toczenia, przez co przy jeździe po asfalcie musimy użyć więcej siły by rozpędzić rower. Poza oporem toczenia jest też opór aerodynamiczny – również większy niż w przypadku wąskiej opony.

Rozwiązania skrojone na miarę cieszą się dziś dużą popularnością. Każdy chce mieć oryginalne i niepowtarzalne produkty. Dlaczego więc nie skorzystać z możliwości stworzenia roweru na indywidualne zamówienie? Nasze rowery na zamówienie to doskonały sposób, aby wyróżnić się na tle innych rowerzystów. Custom Bike może być amatorski lub zawodowy, zawsze jednak jest taki, jakim go sobie wyobraziłeś.

Co to jest rower cruiser? Zasady doboru roweru cruiser

Klasyczne rowery cruiser (beach cruiser) wyróżniają się kolorowymi, rozmaicie wyginanymi ramami oraz oponami balonowymi. Były nazywane motorowerami. Klasyczny rower cruiser ma stalową ramę rowerową (dzisiaj uznawaną za zbyt ciężką), bardzo prostą konstrukcję o wyrazistej stylistyce, umożliwia jazdę w pionowej pozycji - chociaż stosunkowo wolną przez opony balonowe i wagę cięższą w porównaniu do roweru miejskiego (holendra).

Rower w myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym jest pojazdem o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m i poruszanym siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem, przy czym dopuszcza się wyposażenie roweru w napęd elektryczny zasilany napięciem nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Pojazd, który spełnia wymagania roweru, przekraczając jednak 9 dm szerokości, definiowany jest jako wózek rowerowy (np. riksza).

W badaniu z 2011 r. przeprowadzonym przez Europejską Federację Rowerową (European Cycling Federation) porównano średnie emisje rowerów zwykłych i elektrycznych z innymi środkami transportu, biorąc przy tym pod uwagę środowiskowy koszt ich produkcji oraz użytkowania. W przypadku rowerów uwzględniono też dodatkowy wydatek energetyczny samych użytkowników w postaci spalonych kalorii. Według obliczeń emisja na każdy kilometr pokonany zwykłym rowerem wynosi 21 gramów CO2, a rowerem elektrycznym 1 gram więcej. W przypadku samochodów wynik to 271 gram na kilometr na osobę oraz 101 gram na kilometr na pasażera autobusów.

Rower z krążownikiem, znany również jako krążownik plażowy lub (dawniej) motocykl, to rower, który zwykle łączy w sobie opony balonowe, postawę siedzącą w pozycji pionowej, pojedynczy układ napędowy i prostą stalową konstrukcję z wyrazistym stylem. Krążowniki są popularne wśród zwykłych rowerzystów i wczasowiczów, ponieważ są bardzo stabilne i łatwe w jeździe, ale ich duża waga i opony balonowe sprawiają, że są raczej powolne. Inną wspólną cechą jest możliwość dostosowania za pomocą akcesoriów, takich jak błotniki, światła i torby siodłowe. Są przeznaczone do stosowania przede wszystkim na utwardzonych drogach, umiarkowanych prędkościach / dystansach i są zaliczane do klasy nie wyścigowej / poza trasą oraz stylów ciężkich i średnich typów rowerów szosowych.

Rower jaki jest każdy widzi, można sparafrazować znane powiedzenie księdza Kitowicza. Typowy przedstawiciel tego gatunku pojazdów ma „diamentową” ramę w postaci dwóch połączonych trójkątów, dwa koła jedno za drugim, pedały, siodełko i kierownicę.

Między poszczególnymi typami bicykli są jednak istotne różnice, które determinują ich przydatność w różnych warunkach. Pojawiło się też sporo konstrukcji nietypowych, które przypominają nam „zwykły rower” tylko przy znacznym wysiłku wyobraźni.

Obrazek do artykułu przedstawia podział rowerów klasycznych. Niestety, nie wszystko da się nazwać krótko po polsku, wiec pełno tam makaronizmów. Kliknij nazwę by dowiedzieć się czegoś więcej o konkretnym typie.